Enter your keyword

SRC5

SRC 5

SRC 5 yani ADR Belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapacak olan sürücülerin almalarının zorunlu olduğu mesleki yeterlilik belgesidir. SRC 5 Belgesi Tehlikeli Madde Taşımacılığı sürücü eğitimlerinde, karayolu ile tehlikeli maddelerin hem yurt içinde hem de yurt dışında taşımacılığını gerçekletiren şirket sürücülerine, ADR sözleşmesinin yanı sıra Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması ile ilgili yönetmelik ve Karayolu ile Tehlikeli Madde Taşıyan Taşıt Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterliliği Eğitimi gereği almak zorunda oldukları eğitimler verilir ve SRC 5 sahibi olabilme yeterliliğini kazanmaları için yardımcı olunmasının yanı sıra kaza ve hataların en minimum seviyeye indirilmesi ve çevrenin korunması hedeflenmektedir.

 

SRC 5 belgesi almak için gerekli olan koşullar nelerdir?

Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınmasına dair yönetmelik, ADR Sözleşmesi ve Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine dair Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesi dahilinde, ADR Belgesi – SRC 5 Belgesi Tehlikeli Madde Taşımacılığı Eğitimine,

  • Tehlikeli madde taşımacılığı alanında sürücü olmak isteyen bireyler ile,
  • Telikeli maddelerin taşınması esnasında kullanılan araçların sürücüleri katılmalıdır.

SRC 5 belgesi nasıl alınır?

  • SRC 5 Belgesi eğitimlerine katılabilmek adına SRC 3 ve SRC 4 belgelerinden herhangi birine sahip olunması şartı aranmaktadır.
  • SRC 5 Belgesi alabilmek adına 19 saatlik yeterlilik eğitiminin tamamlanmasının yanı sıra T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açılacak sınavda başarılı olunması gerekmektedir. Sınav da geçme notu ise 60’tır.

SRC 5 Belgesi almak için istenilen evraklar nelerdir?

  • SRC 3 ya da SRC 4 belgesinin fotokopisi,
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf,
  • Diploma fotokopisi,
  • Ehliyet fotokopisi

SRC 5 Tehlikeli Madde Taşımacılığı Mesleki Yeterlilik Eğitimi Kapsamı

Genel itibari ile SRC 5 belgesi eğitiminde tehlikeli malların taşınmasına dair genel gereklilikler, Atık naklinin denetlenmesinde çevrenin korunmasına dair aranacak ve sorgulanacak bilgi ve hususlar, Başlıca tehlike türleri, Tehlike türleri adına geçerli olan güvenlik tedbirleri ve önleyici tedbirler, Kaza ardından yapılması gereken temel şeyler başta olmak üzere pek çok farklı ve yararlı konular ele alınmaktadır.