Enter your keyword

SRC2

SRC 2

SRC belgesi yolcu ve yük taşımacılığı yapmak isteyen bütün ticari araç sürücülerinin almakla sorumlu oldukları bir belge türüdür. Bir başka ifade ile karayolu taşımacılığı yapacak bütün sürücüler SRC belgesi olarak adlandırılan mesleki yeterlilik belgelerini almak zorundadırlar. Söz konusu belgeyi kamyon, kamyonet, panelvan, otobüs, minibüs, çekici gibi tüm ticari araç kullanan şoförler alır.

Karayolu taşıma kanunu kapsamına göre yolcu, eşya gibi şeyleri taşıyan yani ticari olan taşıtı idare ve sevk eden bireyde bulunması gereken belgelerin neler olduğuna baktığımızda, ilki ehliyet yani sürücü belgesi, ikincisi ise mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi ve en sonuncusu ise psikoteknik raporudur. SRC belgelerini almak adına kişilerin T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca yapılan sınava girmeleri gerekmektedir.

SRC belgesi çeşitleri

SRC belgeleri SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 ve SRC 5 olmak üzere 5 farklı türe ayrılmaktadır. Yapılan işin mahiyetine göre hepsinin gereksinim alanları ve veriliş nedenleri farklıdır.

SRC 2- Yurt içi yolcu taşımacılığı

SRC 2 belgesi yurt içerisinde yolcu taşımacılığı yapacak olan kişilerin almakla yükümlü oldukları belgelerdendir. Bilinmesi gereken noktalardan bir tanesi ise SRC 1 belgesi alan bireylerin aynı zamanda SRC 2 belgesi de almış sayıldıklarıdır. Bunun dışında ise yeniden başvurarak SRC 2 belgesi almalarına gerek yoktur.

SRC 2 belgesi almak için gerekli olan koşullar nelerdir?

  • Yolcu taşımacılığında görev alacak olan sürücülerin 63 yaşından henüz gün almamış olmaları gerekmektedir.
  • Kullanacakları ticari aracın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

SRC 2 belgesine sahip olan sürücüler yurt içerisinde sürücü belgelerinin yettiği bütün yolcu taşıma araçlarını kullanabilmektedirler.

Sürücülerin SRC 2 belgesi alabilmeleri için istenilen belgeler;

SRC belgesi almak isteyen bireylerden istenilen belgeler tüm türlerde benzerlik göstermektedir. Buna göre SRC 2 belgesi için de B sınıfı ehliyeti olan sürücülerden 2 adet vesikalık fotoğraf, T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi ve Emekli Sandığı, SSK veya Bağkur hizmet dökümü istenirken C, D ve E sınıfı ehliyeti olan bireylerden farklı olarak yalnızca hizmet dökümü istenmemektedir.